#5 הגעתם הביתה עם המותססים שלכם, מה עכשיו?

#5 הגעתם הביתה עם המותססים שלכם, מה עכשיו?

טיילתם בשוק הנמל בשישי והתחדשתם במלאי של מוצרים מותססים או שעשיתם הזמנה גדולה מהאתר כי אמרו לכם שזה יטיב עם הבריאות שלכם, אבל כשהגעתם הביתה לא ידעתם מה עושים והצנצנות נשארו מיותמות במקרר.

העניין הוא, שבדומה למזונות רבים שנחשבים שונים ואקזוטיים או כאלה שנהיו טרנדיים בשנים האחרונות כמו מזונות על לדוגמה, גם עם מוצרים מותססים (ובמיוחד הפחות מוכרים כמו הקימצ'י) אנחנו לא כל כך יודעים מה לעשות, למרות שאנחנו משוכנעים כי אכילה שלהם תעשה לנו טוב. 

לכן, החלטנו לרכז כאן כל מיני שאלות שעולות ולהציע לכם רעיונות שיעזרו לכם להבין – מה לעשות עם הצנצנות הנפלאות שרכשתם, כבר מהרגע שהגעתם הביתה. 

דברים שחשוב שתדעו

מה אורך חיי מדף? 

בגדול אורך חיי המדף של המוצרים משתנה בין מוצר למוצר כתלות בכמות המלח, אבל באופן עקרוני יש למוצרים המותססים חיי מדף ארוכים, העומדים על חצי שנה עד שנה לפני הפתיחה וכחודש – חודשיים אחרי הפתיחה וישנם גם מוצרים שיכולים להחזיק גם יותר משנה.

כל המותססים שלנו עוברים תהליך התססה של הירק במלח למשך מינימום של שלושה שבועות (וחלקם אף יותר), שרק כמות המלח היא שמשתנה, בעיקר על מנת להשפיע על הטעם ועל תהליך ההתססה. 

איך כדאי לשמור את המותססים? 

מהרגע שאנחנו מגיעים הביתה חשוב שנשים את הצנצנות במקרר ושם גם נשמור אותן, מכמה סיבות הקשורות להאטת תהליך ההתססה. היות והמוצרים שלנו לא עוברים פסטור (שהיה הורג את כל החיידקים הטובים), החיידקים ממשיכים לעבוד ולשחרר גזים גם אחרי שרכשתם אותם ולכן על מנת למנוע לחץ בתוך הצנצנת, חשוב להאט את תהליך ההתססה באמצעות שמירה של המוצר במקרר. בנוסף,  היות ואנחנו שולחים אליכם את המותססים שלנו אחרי שהם עברו את זמן ההתססה המינימלי והאידאלי ולאחר בקרת איכות וטעם, במידה ונשמור את הצנצנת מחוץ למקרר, ההתססה תמשיך בכל הכוח והטעם של המוצר ישתנה.  

No Double Dipping - על מנת לשמור על המוצרים לאורך זמן ולמנוע התפתחות של עובש, חשוב לעשות שימוש בכלים נקיים ולא להכניס לצנצנת כף, כפית או מזלג מלוכלכים. לא עמדתם בפיתוי ובטעות הכנסתם את המזלג לפה? פשוט בחרו לכם מזלג נקי אחר.

מה קורה אם שכחתי את הצנצנת מחוץ למקרר? 

אם שכחתם את הצנצנת יום אחד מחוץ למקרר, כנראה שלא קרה כלום והכל עדיין תקין, כי תהליך ההתססה של המוצרים שלנו גם ככה מתבצע בטמפרטורה שונה מזו של המקרר הבייתי שלכם. במידה ושכחתם את הצנצנת מחוץ למקרר או שהמוצר שנשלח אליכם היה בחוץ יותר מיום אחד, הכניסו את הצנצנת למקרר ואפשרו לחיידקים שבתוכה ללכת לישון. במידה והמכסה נראה מנופח, זה כנראה כתוצאה מהלחץ שיצרו הגזים שהחיידקים משחררים, במקרה שכזה פשוט הניחו את הצנצנת על צלחת (למניעת נזילות), שחררו בעדינות את הלחץ על ידי פתיחה וסגירה של המכסה ולאחר מכן הכניסו אותה למקרר. 

חשוב לזכור – מוצרים תוססים הם סימן חיובי במקרה שלנו, זה מראה שהחיידקים שלנו עובדים ושהמוצר לא עבר פסטור. 

איך נדע אם המוצר תקין? 

דבר ראשון, חשוב שנבין כי מוצרים מותססים הם מוצרים שהמטרה המקורית שלהם הייתה בראש ובראשונה, הארכת חיי המדף של הירק, על ידי נוכחות של מלח שמהווה סוג של חומר שימור. לכן (ובמיוחד אם נשמור עליהם כמו שצריך), לא צפוי קלקול מפתיע ואנחנו יכולים להיות רגועים. 

על מנת שאכן תוכלו להיות רגועים ולדעת שהמוצר שלכם תקין, השתמשו בחושים שלכם על מנת להבין מה המצב:

מראה – מראה של משהו ירוק ולא מזוהה עם שערות, כנראה יעיד על התפתחות של עובש כתוצאה מאי שמירה על סטריליות כפי שפירטנו למעלה. במצב כזה יש לנו 2 אפשרויות – האחת, במידה ומדובר במשהו נקודתי, אפשר לגרד את העובש ולהמשיך לאכול את כל שאר התכולה והשנייה ,היא פשוט לוותר על המוצר ולזרוק הכל לפח. 

ריח – ריח לפעמים יכול להיות קצת מבלבל, היות ולמותססים יש ריח ייחודי משלהם ויש שיגידו גם מסריח (אנחנו לעומת זאת חושבים שהוא מדהים), לכן חשוב לשים לב אם מדובר בריח לא תקין. במידה ואכן הריח מרגיש שונה וכזה המעיד על קלקול, בדקו אם התפתח עובש וגם בחנו את הנוזל שבתוכו נמצאים הירקות. במידה והנוזל נראה צמיגי מדי, כנראה שמשהו לא כל כך טוב התפתח בצנצנת ובמקרה שכזה כדאי לוותר. 

* לפעמים ניתן לראות התפתחות של שמרים לבנים שיכולים להיראות דומים לעובש, אבל בעלי מראה וריח ייחודי (יש להם ריח וצורה אופייניים). במצב כזה, פשוט גרדו אותם והמשיכו להנות מהמוצר כרגיל.

איך לשלב את המוצרים המותססים ביום יום? 

עדי פעמוני המוח והלב שמאחורי המוצרים המותססים שלנו, תמיד אומר שאין חוקים לאיזה מוצרים עובדים טוב ביחד וזה הכל עניין של ניסיונות, טעימות, יצירתיות וכמובן – טעם אישי. עדי משתף אותנו שאצלו בבית המותססים משתלבים כמעט בכל ארוחה ואפילו בתו בת השנתיים אוכלת בכל ארוחת ערב, כרוב כבוש כחלק מהארוחה. הם פשוט מניחים בכל ארוחה כמה צנצנות על השולחן ומשלבים אותם באופן ספורדי לחלוטין – כרוב כבוש על פרוסת לחם עם אבוקדו, קימצ'י על אורז, זרעי סלט מותססים בסלט ירוק ועוד. 

המנה שעדי ומשפחתו מכינים באופן קבוע בבית היא פילה דג (כל דג יכול לעבוד כאן) עליו הוא מוסיף לימון כבוש (ממרח או פרוסות) וזרעי חרדל. תנסו בבית, מובטח לכם מעדן!

אפשר ורצוי לעודד את כל בני הבית לטעום מהמותססים (הילדים כנראה יתאהבו מהר מאוד במלפפונים) וגם לשלב אותם במנות שאתם מכינים כמו דגים עם חריף מותסס, כרוב מותסס כחלק מסלט וכל דרך נוספת ויצירתית כיד הדמיון. 

 

כתבה ויצרה את התוכן במקצועיות ואהבה :  טל יהודאי

________________________________________

אז אם חפצה נפשיכם בצנצנות מותססים, זה כאן 

בנוסף חשוב לדעת, ימי שישי אנחנו נמצאים בשווקים, ובדרך כלל מעדכנים בפוסט באינטסגרם ובפייסבוק.

 

תגובות (2)

  • פעמוני פעיל Sep 28, 2023

    את הלימון וזרעי החרדל לפני האפייה, אבל אף אחד לא מונע לשים אחרי :)

  • שני פעיל Jun 29, 2023

    תענוג.. לימון כבוש וזרעי חרדל על הדג, לפני או אחרי האפייה?

השאר תגובה

דברו איתנו