#1 איך מוצרים מותססים משפיעים על חיידקי המעי?

#1 איך מוצרים מותססים משפיעים על חיידקי המעי?

מה הקשר בין מזון מותסס לחיידקי המעי שלנו?

רוב האנשים מתמלאים אימה כשהם שומעים את המילה חיידק, כי זה אוטומטית זורק אותם למחשבה על המחלה הבאה שתתקוף אותם. במקרים אחרים, רק עצם המחשבה על חיידקים יכולה לשלוח אותנו לשטוף ידיים טוב טוב, היות ולמדנו לחשוב שעלינו לעשות כמעט הכל, על מנת להילחם באפשרות שחיידקים זרים יפלשו לגופנו. ואכן, ישנם לא מעט חיידקים שכדאי לנו להימנע ממפגש יומיומי איתם, אך מצד שני ישנם גם חיידקים אחרים שנחשבים "חיידקים טובים" והם לגמרי הצדיקו את שמם. במצב מאוזן, החיידקים הטובים מהווים נתח משמעותי מגופנו (יש שיגידו שהם מרכיבים את מירב מתאי הגוף שלנו) וממוקמים לכל אורכו, כשמרביתם מרוכזים במעי הגס שלנו. לחיידקים אלו יש תפקיד משמעותי מאוד בתפקוד תקין של הגוף שלנו, החל מעיכול המזון שאנו אוכלים, דרך תשוקה למזונות מסוימים ועד השפעה על הרגשות שלנו. 

הכירו את חיידקי המעי שלכם או בשמם השני המיקרוביום

אם פעם חשבו שהאדם הוא "אי בודד", היום אנחנו כבר יודעים כי גופנו דומה למערכת אקולוגית שלמה, המורכבת מטריליוני מיקרואורגניזמים שונים וביניהם חיידקים, המקיימים יחסי גומלין עם הגוף שלנו. הרכב החיידקים שלנו משתנה לאורך החיים החל מרגע הלידה, דרך יניקת החלב הראשונה וממשיך להשתנות לאורך כל חיינו, במהלכם גם מופר לפעמים האיזון לטובת חיידקים מעוררי דלקת. 

חיידקי המעי שלנו מורכבים ממשפחות חיידקים שונות האופייניות לכל אחד ואחת מאיתנו, אבל ישנן 3 משפחות חיידקים עיקריות (בקטרואידים, פרבוטלה ורומינוקוקוס), אשר נמצאות במעי של רוב האנשים ושלכל אחת מהן תפקיד שונה. יש להן השפעה על עיכול המזון שאנחנו אוכלים, פירוק של מזונות שאין באפשרותנו לעכל (ואשר חביבים עליהם מאוד), יצירת ויטמינים ומוליכים עצביים החיוניים לגופנו, וויסות מערכת החיסון, איזון הורמונלי, אספקת אנרגיה ועוד. מבין החיידקים האלה ישנם כאלה שיותר אוהבים בשר ושומן ואחרים שיהיו דווקא יותר נפוצים במעיים של אנשים צמחונים, אך בסופו של דבר כפי שניתן להבין - לכולם יש השפעה קריטית על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו.  

מאכילים את אוכלוסיית המעי שלנו

החיידקים שחיים במעי שלנו אוהבים לאכול וזקוקים למזון בדיוק כמונו (והם גם לעיתים יהיו אלה שישפיעו על מה נאכל). העיקרון הבסיסי שמשפיע על אוכלוסיית המעי שלנו הוא האכלה של מיקרוביוטיקה (מזון פרוביוטי) את מקרוביוטיקה (חיידקי המעי) - כלומר לתת לחיידקי המעי את המזון החביב עליהם, זה שיגרום להם לשגשג ובתמורה נבסס בגופנו אוכלוסיית חיידקים בריאה ומיטיבה. חיידקי המעי שלנו ייהנו כמעט מכל דבר שנאכיל אותם, אבל הם יהיו מאושרים כשיפגשו 2 סוגי מזון עיקריים - מזון עשיר בסיבים ומזון פרוביוטי מותסס.  

מותססים וחיידקי המעי – אהבה גדולה

קודם כל, על מנת להבין מדוע מזון מותסס כל כך אהוב על חיידקי המעי, כדאי שנבין - מה זה בכלל מזון מותסס? 

מזון מותסס התפתח סביב המהפכה החקלאית והוא מזון בו התפתחו חיידקים בצורה מבוקרת. בכך התאפשרה התפתחותם של חיידקים אנאירוביים (כאלה שלא זקוקים לנוכחות של חמצן), ששמרו על המזון מפני קלקול ואפשרו לאדם לצרוך מזונות שהוא לא צרך עד אז, כמו זרעים או קטניות. כשאנחנו אוכלים מזון מותסס מצד אחד יותר קל לנו לעכל אותו, כי החיידקים שנוצרו במזון כבר עשו בשבילנו חלק גדול מהעבודה וזאת גם הסיבה שהוא משמח כל כך את חיידקי המעי שלנו. מצד שני, כשאנחנו אוכלים מזונות שכבר עברו התססה, אנחנו מאפשרים לחיידקי המעי שלנו לעכל בקלות רבה יותר את המזון שמגיע אליהם, דבר שיש לו גם השפעה גדולה על כמות הנוטריינטים שנספוג (וזה כבר עוד יתרון נוסף). 

מוצרים פרוביוטיים למיקרוביום משגשג

כל מזון שאנחנו אוכלים עובר תהליך טבעי של תסיסה וכשאנחנו אוכלים מזון שכבר עבר תהליך תסיסה מסוים, אנחנו בעצם אוכלים מזון שכבר עשיר בחיידקים פרוביוטיים (בעיקר מסוג לקטובצילוס וביפידובקטריה) ובכך אנחנו מעשירים את אוכלוסיית המעי שלנו. כל זה מאפשר בעצם לשנות את מאזן החיידקים במעי, על ידי הגדלת כמות החיידקים "הטובים" וצמצומם של חיידקים "רעים", שפחות תורמים לנו ובמצב של שגשוג יתר גם מזיקים.

כשהמקרוביום שמח אנחנו שמחים

בתחילה, הדגשנו את ההשפעה העצומה שיש לחיידקי המעי על גופנו בכללותו ולא סתם המעי מכונה "המוח השני", שכן מחקרים עדכניים קושרים בין איכות חיידקי המעי לבריאות תקינה של המוח, עד כדי כך ההשפעה שלהם גדולה! המחקר בנושא המיקרוביום נמצא בצמיחה אדירה בשנים האחרונות ומחקרים כבר מראים קשר הדוק בין שגשוג אוכלוסייה בריאה ומגוונת, לבין השפעה ישירה על כל היבטיי הבריאות שלנו, כשהידע סביב הנושא רק הולך ומתבהר.

כשאנחנו מצרפים מנת כרוב כבוש לארוחת הצהריים או מתבלים מנת דג בממרח חריף מותסס, אנחנו מכניסים לגופנו מנה יפה של חיידקים חדשים, באכילה יומיומית וקבועה, הם גם יתבססו כחלק מאוכלוסיית המעי שלנו ומהר מאוד נגלה כי גופנו מודה לנו על כך ממש.   

 

חקרה וכתבה:

״טל יהודאי״

כאן אפשר להשיג חיידקים טובים 

תגובות (2)

  • השלי דוידוב פעיל Sep 28, 2023

    האם המוצר מכיל מלח??? או חומר אחר פרט לירק

  • רחלי ויסר פעיל Sep 28, 2023

    מחפשת קורס בנושא

השאר תגובה

דברו איתנו